close
SCRIPTOO
AppINFOR PLINSTALL

Kultura jedzenia w pracy - jak o nią zadbać?

Niedawno ukazał się e-book "Przepiśnik. O jedzeniu w pracy", przygotowany przez firmę SmartLunch, która organizuje posiłki dla pracowników w całej Polsce. To ponad 15 stron wiedzy na temat dietetyki, budowania kultury organizacyjnej wokół jedzenia jak również wpływu posiłków w pracy na efektywność pracowników.

- Współpracując z setkami dostawców, nauczyliśmy się wiele o tym, jak współcześnie pracownik postrzega przerwę na lunch w pracy, jakie ma potrzeby, na co zwraca uwagę. Nieskromnie powiem, że o jedzeniu w pracy wiemy wszystko. I chcemy się tą wiedzą dzielić - mówi Mateusz Tałpasz, CEO SmartLunch. 

E-book składa się z 4 modułów, z czego każdy porusza inny temat, przedstawiając jednocześnie przepis na zaangażowanych i zmotywowanych pracowników. Wśród eksperckich artykułów specjalistów ds. employer brandingu, dietetyki, HR i wellbeingu są również wypowiedzi przedstawicieli firm. Sylwia Czarkowska w LOTTE Wedel opowiada m.in. o dawaniu radości w pracy poprzez jedzenie i inicjatywach związanych ze zdrowym odżywianiem prowadzonych w swojej organizacji. Dyrektor generalny/CEO Sokpol, Jerzy Urbański, wskazuje na korzyści płynące z inwestycji w dofinansowanie do posiłków w pracy, natomiast Krystian Irasiak, szef HR w Huf Polska podkreśla, że benefit w postaci dofinansowania do posiłków i organizacji żywienia w miejscu pracy jest już standardem w firmach z branży automotive. Patronat medialny nad kampanią objął Personel & Zarządzanie oraz portal WP, patronem merytorycznym jest Wellbeing Institute. 

Darmowy e-book można pobrać tutaj

News