close
SCRIPTOO
AppINFOR PLINSTALL

Rynek pracy i zawody przyszłości - Raport Future 2021/2022

Transformacja cyfrowa, praca zdalna, robotyzacja, automatyzacja i wreszcie zwrócenie się w kierunku pokolenia Silvers – to kierunki rozwoju rynku pracy. Dokąd zmierzamy i jak przygotować się do zmian, które przyspieszyła pandemia na rynku pracy, przedstawia Katarzyna Syrówka w Raporcie Future 2021/2022.

„Pandemia całkowicie zmieniła naszą zawodową rzeczywistość. Oprócz nowych zjawisk, które dzieją się na naszych oczach, takich jak praca zdalna czy hybrydowa, nowe modele organizacji przestrzeni biurowej, zwiększona automatyzacja i robotyzacja procesów, zwrócimy się również w kierunku sprawdzonych rozwiązań. Czeka nas tzw. „generation gap”, gdyż pokolenie Z będące tzw. „pokoleniem zleceń” nie zapełni potrzeb rynku, przez co zwrócimy się w kierunku sprawdzonego, lojalnego, z wysoką etyką pracy pokolenia Silervs. Rynek pracy będzie się digitalizował, a jednocześnie zwracał w kierunku doświadczonych i wyspecjalizowanych pracowników” – mówi Katarzyna Syrówka, autorka raportu, ekspertka rynku pracy i rozwoju drogi zawodowej.  

W raporcie Future 2021/2022 poruszane są następujące zagadnienia:

• Pandemiczna rzeczywistość zawodowa – biznes offline vs. biznes online, hybrydyzacja, praca zdalna, robotyzacja i współpraca pokoleniowa

• Nowy wymiar przywództwa i lidera – lider na nowo, lider zespołów zdalnych i rozproszonych, lider empatyczny i nadmiernie obciążony, wykorzystanie potencjału pracowników

• Praca przyszłości vs. pracownik dziś – zawody, których już nie ma, profesje „odporne” na kryzys, kompetencje przyszłości, rozwój kompetencji 

• Doświadczony specjalista = własny biznes? – specjaliści w cenie, Polska pionierem w outsourcingu, przedsiębiorczość „po nowemu”

• Kobieta na rynku pracy

W raporcie swoimi opiniami na temat przyszłości rynku pracy podzieliły się czołowe ekspertki

• Jowita Michalska – założycielka i ambasadorka Digital University

• Aleksandra Trapp – Head of Culture and Trends, infuture.institute, 

• prof. Katarzyna Śledziewska – Dyrektor Zarządzająca w DELab UW 

• Joanna Pruszyńska-Witkowska – Współzałożycielka oraz wiceprezes FutureCollars

Raport liczący ponad 70 stron, przywołujący liczne badania i publikacje, wskazuje kierunki rozwoju rynku pracy, a także przedstawia wnioski, co zrobić, aby przystosować się do zachodzących zmian. 

Przyszłość rynku pracy to nie tylko trendy, które będą obowiązywać w najbliższych latach, to również pracownicy, którzy będą ukierunkowani na rozwój swojej kariery i posiadanego potencjału. Roboty i automatyzacja już niedługo zagoszczą na stałe w naszej codzienności, dlatego ważne abyśmy potrafili przygotować się na tę zmianę i przystosować się do nowych warunków pracy.

Katarzyna Syrówka

Trenerka biznesu, Mentorka rozwoju talentów i drogi zawodowej, Coach Gallupa. Akredytowana mentorka rozwoju kariery zawodowej EMCC (Practitioner level), certyfikowana Coach Gallupa, facylitatorka modelowania stanowiska pracy, metodyki Job Crafting, a także diagnosta kompetencji menedżerskich. Praktyk biznesu z ponad 25-letnim doświadczeniem w zarządzaniu strategicznym, sprzedaży, marketingu i konsultingu biznesowym. Wykładowca m.in. na Uniwersytecie SWPS, Politechnice Warszawskiej w ramach Akademii Rozwoju Studentów czy w Szkole Głównej Handlowej w ramach PMDays. Prowadzi wykłady o tematyce biznesowej i aktywizacji zawodowej. 

Raport bezpłatnie do pobrania: https://syrowka.com/lp/raport-future-2021-pobierz/  

News