close
SCRIPTOO
AppINFOR PLINSTALL

Jakiego postanowienia noworocznego nie dotrzymujemy najczęściej?

Poczatek roku to moment podsumowań i refleksji nad mijającym rokiem. Dla wielu z nas to również moment na zmiany swojego dotychczasowego stylu życia czy przyzwyczajeń. Czy Polacy dokonują noworocznych postanowień? Otóż niemal połowa przyznaje, że tak – jednak z jakim skutkiem? Tu wyniki najnowszego ogólnopolskiego badania prezentują się już nieco gorzej. 

Nadal chętnie podejmujemy wyzwania

Jak wynika z najnowszego badania, przeprowadzonego na zlecenie firmy Babbel, Polacy wbrew pozorom nadal chętnie tworzą noworoczne postanowienia. Prawie połowa, bo aż 43 proc. ankietowanych, zgodnie przyznała, że podejmuje nowe wyzwania na kolejne miesiące. Sceptyków postanowień jednak nie brakuje - 38% spośród biorących udział w badaniu nawet nie zaprząta sobie nimi głowy. Co piąta osoba zadeklarowała, że tylko raz w życiu udało jej się wyznaczyć noworoczne cele, lecz na tym poprzestała.

TOP3 naszych pragnień, czyli zdrowie, waga i używki

Zapytani o przykłady swoich noworocznych postanowień, ankietowani zgodnie stwierdzili, że priorytetem jest u nich kwestia zdrowia. Dokładnie połowa obiecuje poświęcić więcej uwagi swojemu zdrowiu i zadbać o dobre samopoczucie. Na drugim miejscu uplasowała się redukcja wagi (38 proc.), zaś na trzecim – rzucenie palenia, które wybrało 35 proc. osób. Można więc śmiało stwierdzić, że najbardziej zależy nam na polepszeniu własnej sprawności fizycznej i ogólnym stanie zdrowia. Co czwarty Polak chce również lepiej zarządzać swoim czasem (25 proc.) i zwiększyć aktywność fizyczną, rozpoczynając uprawianie sportu – 23 proc. Kolejnymi bardzo ważnymi aspektami dla ankietowanych osób jest to, by więcej podróżować (15 proc.) oraz nauczyć się nowego języka obcego. Tę odpowiedź poparło 13 proc. spośród biorących udział w badaniu.

Czy dotrzymujemy obietnic?

Chociaż większość z nas obiecuje sobie pewne zmiany i niekiedy wprowadza je do codziennego życia, to jednak ponad 60 proc. ankietowanych osób nie dotrzymuje noworocznych postanowień. Co ciekawe, najczęściej tracimy mobilizację, kiedy mamy zrzucić nadprogramowe kilogramy. A w jakim postanowieniu udaje się najczęściej wytrwać? W nauce nowych języków. Taką odpowiedź wskazało prawe 56% badanych. A zatem nauka języków obcych jest dla ankietowanych przystępniejsza i prostsza niż redukcja wagi. 

Polakom brakuje... motywacji

W badaniu nie zabrakło także pytania o potencjalny powód, dla którego nie dotrzymujemy noworocznych postanowień. Na pierwszym miejscu nie uplasował się brak dodatkowych godzin w ciągu doby, lecz brak dostatecznej motywacji, która towarzyszyłaby nam do samego końca. Drugą kwestią jest nadmiar innych obowiązków, a trzecią brak chęci do zmian. Z kolei brak czasu znalazł się na następnym miejscu. 

News