close
SCRIPTOO
AppINFOR PLINSTALL

Teambuilding w trudnych czasach – w jaki sposób motywować pracowników?

Ostatnie miesiące zmusiły wiele firm do reorganizacji modelu pracy i przeniesienia jej w tryb zdalny. Sytuacja wymagała zatem sprawnego wdrożenia home office jako głównej formy świadczenia obowiązków służbowych. O ile w realiach sprzed pandemii praca z domu kojarzyła się z wolnością i swobodą, o tyle z czasem, dla wielu, stała się męczącą rzeczywistością. Dla kadry zarządzającej i działów HR natomiast – prawdziwym wyzwaniem. W jaki sposób wspierać pracowników w tej nietypowej sytuacji? Jakie działania warto podjąć, by podtrzymać ich zaangażowanie i motywację?

Paradoksalnie, home office wymaga większego wysiłku niż tradycyjny model pracy. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i samych pracodawców. Z jednej strony kadra zarządzająca dostrzega, że praca zdalna obniża energię i zapał do pracy, z drugiej zaś – funkcjonujący w takim trybie od wielu miesięcy pracownicy narzekają na izolację, osamotnienie, brak kontaktów nieformalnych z kolegami i koleżankami z pracy, czy choćby problemy z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego. Home office oceniane jest według nich jako demotywujące i nudne . W znacznie mniejszym stopniu identyfikują się także ze swoim pracodawcą. 

Dlatego coraz więcej firm, mając na względzie dobrostan pracowników, sygnalizuje swoje wsparcie i wdraża nowe rozwiązania, które mają na celu zacieśnić więzi społeczne i podnieść morale w zespole. Cykliczna dostawa paczki z owocami w zastępstwie „owocowych czwartków”, spontaniczna wysyłka produktów wzmacniających odporność w sezonie zimowym, drobny upominek na Dzień Kobiet i Dzień Chłopaka czy dostęp do aplikacji treningowej to tylko niektóre z pomysłów. Okazuje się, że działania, aby były skuteczne i spełniały swoją rolę, wcale nie muszą być kosztowne. Oto kilka sposobów na integrację pracowników w pandemicznej rzeczywistości, jaką jest home office. 

Zespołowy poranny rozruch

Osoby pracujące przed komputerem narzekają często na bóle pleców, karku, zastałe mięśnie, a od momentu wybuchu pandemii i przeniesienia pracy w tryb zdalny – znacznie mniejszą ilość ruchu. A może tak wspólna, poranna rozgrzewka? To doskonały sposób na wzajemną motywację i energetyczne rozpoczęcie intensywnego dnia w pracy, a dodatkowo – bardzo korzystnie wpływający na samopoczucie pracowników nawyk. Wystarczy wyznaczyć jedną osobę do roli trenera i prowadzącego rozgrzewkę, utworzyć cykliczne wydarzenie online i rozpocząć wspólne, poranne treningi. 

Codzienna remote coffee lub remote lunch o stałej porze

Nic nie integruje bardziej, niż wspólne rytuały. Poranna, zespołowa kawa na dobry początek dnia bądź lunch to w większości firm jeden z ważniejszych elementów budowania społeczności pracowników. To również doskonała okazja do omówienia bieżących spraw w firmie, ale także sposób na podtrzymanie więzi społecznych. Warto więc – przy wykorzystaniu kanałów komunikacji w sieci – kultywować ten zwyczaj. W kawowych porankach może wziąć udział każdy pracownik, a do zorganizowania krótkiego spotkania online na wspólny posiłek, nie potrzeba wyjątkowo zaawansowanych narzędzi – wystarczy zwykły video call. Utrzymanie zwyczaju wirtualnych spotkań na poranną kawę lub zjedzenie wspólnego obiadu w ciągu dnia pozwala pracownikom łatwiej odnaleźć się w obecnej sytuacji. Takie przerwy od pracy bywają także wspaniałą okazją do podzielenia się z zespołem nowymi pomysłami i inspiracjami. 

Gry integracyjne online

Relacje w pracy nie ograniczają się wyłącznie do kwestii zawodowych, ale – z uwagi na spędzanie ze sobą znacznej części czasu – także towarzyskich. Stacjonarny model funkcjonowania pozwalał na luźne pogawędki na korytarzu w biurze, wspomnianą poranną kawę, czy choćby relaks przy drinku po pracy. Home office nie zapewnia niestety tego typu doświadczeń. W takiej sytuacji łatwo jest stracić poczucie przynależności do grupy. Aby podtrzymać relacje wśród pracowników, warto organizować cykliczne, wirtualne akcje integracyjne. Mogą one przybierać różne formy – na przykład gier i zabaw online. W ramach rozrywki i wypełnienia wolnego czasu do wykorzystania jest wiele serwisów internetowych, dzięki którym użytkownicy mają dostęp do gier karcianych, kalamburów czy planszówek online.  

Rozgrywki esportowe – motywacja przez grywalizację

Bardziej zaawansowana, ale dzięki temu zyskująca na atrakcyjności forma teambuildingu online. Wpływ pandemii osiągnął wielopłaszczyznowy wymiar, przez co negatywnie odbił się nie tylko na fizycznym, ale także psychicznym stanie wielu z nas. Dzielący pracowników dystans, który funduje home office, można skrócić, tworząc wspólną przestrzeń do motywacji przez grywalizację. 

- Gry wideo na stałe weszły już do naszego życia i dla wielu pracowników stały się ważnym elementem codzienności. Udział w 3-miesięcznych zmaganiach, w pięciu popularnych grach online, takich jak: Counter Strike, League of Legends, FIFA 21, HaxBall oraz Clash Royale, jest aktywnością, którą z powodzeniem i bez żadnych przeszkód można realizować w czasie pandemii. Każdy z uczestników otrzymuje certyfikat uczestnictwa, a najlepsze zespoły – jeśli pozwola na to warunki – zostaną zaproszone na finałowy event integracyjny. Udział w lidze esportowej to nie tylko doskonała rozrywka dla pracowników, ale także trening bardzo istotnych umiejętności, takich jak szybkie podejmowanie decyzji i myślenie analityczne. Z perspektywy kadry zarządzającej to świetny sposób na integrację zespołu, umacnianie relacji z firmą oraz przestrzeń i innowacyjna platforma promująca markę w sieci. – mówi Łukasz Trybuś, CEO KGH.EC i pomysłodawca Business Esports League. 

Podczas doboru form teambuildingu online należy oczywiście wziąć pod uwagę wielkość zespołu, który chcemy zintegrować. Im mniejsza grupa, tym kontakt jest prostszy. Jednak im więcej osób, tym większe emocje, a wspólne przeżywanie tego wyjątkowo trudnego dla wszystkich czasu – znacznie ciekawsze. Bez względu na to, jak liczną grupę stanowią pracownicy, warto postawić na integrację. Utrzymanie dobrych relacji to klucz do efektywnej pracy i zacieśniania więzi z firmą. 

Źródło: Business Esports League

News