close
SCRIPTOO
AppINFOR PLINSTALL

Skuteczny sposób na walkę z bezsennością pracowników

Ponad 60 proc. osób deklaruje, że ma problemy ze snem. Bezsenność nie rozróżnia płci, ani wieku. Zmagają się z nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby młode i starsze, co potwierdzają wyniki badania opinii, zrealizowanego przez SW Research, na zlecenie terapiabezsennosci.pl. To samo badanie pokazuje, że 32 proc. badanych, którzy mają problemy ze snem byłaby skłonna skorzystać w terapii z aplikacji medycznej. Równocześnie jednak taki sam procent wszystkich badanych twierdzi, że aplikacje nie są skutecznym rozwiązaniem w terapii, ponieważ nie ma gwarancji, że w ich tworzeniu uczestniczą specjaliści, a działanie opiera się na badaniach naukowych .

Brak snu może zrujnować życie, również zawodowe

Co trzecia osoba, która dostrzega u siebie problemy ze snem, bagatelizuje ten problem i nie konsultuje się z lekarzem – wynika z badania SW Research. Tymczasem problemy ze snem przekładają się na w zasadzie każdy z obszarów naszego życia. Problemy z zaśnięciem, wybudzanie się w nocy i uczucie zmęczenia w ciągu dnia, to trzy najczęstsze objawy, na które wskazali badani. Ale z tej samej ankiety wynika, że brak snu ma silny, negatywny, wpływ nie tylko ogólne samopoczucie, senność i zmęczenie w ciągu dnia, czy nastrój, ale również efektywność w pracy. 

- Podstawowy problem z leczeniem bezsenności polega na tym, że jej nie leczymy. Nawet jeśli problemy stają się dotkliwe i odbiją się na naszym codziennym funkcjonowaniu, gdy zdecydujemy się na konsultację z lekarzem, to nie wiemy do kogo się udać. A to skłania nas do sięgania po leki dostępne bez recepty – mówi dr n. med. Małgorzata Fornal – Pawłowska - psycholog kliniczny oraz psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, ekspertka terapiabezsennosci.pl. Tymczasem leki nie są pierwszym rozwiązaniem. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem pierwszoplanową metodą pracy nad poprawą snu jest terapia poznawczo – behawioralna. To niefarmakologiczna metoda walki z bezsennością, która przynosi poprawę snu u 70 - 80 proc. pacjentów, a którą w Polsce stosować można również dzięki aplikacji terapiabezsennosci.pl – dodaje Fornal – Pawłowska.

Lecz się z głową, czyli jak wybrać aplikację medyczną

Poszukując aplikacji wspierającej terapię warto zwrócić uwagę na fakt, czy ma ona status wyrobu medycznego. To daje nam gwarancję, że przeszła specjalne procedury, które mają ocenić jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. To również potwierdzenie faktu, że opracowana została przez ekspertów, specjalizujących się w leczeniu danego schorzenia, a sama aplikacja ma pomóc wprowadzić metody terapii, które są zalecane na dany problem. Procedury te przeszła aplikacja terapiabezesnnosci.pl, która opiera się na głównej metodzie leczenia bezsenności – terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności (CBT-I) Skuteczność terapii za pośrednictwem aplikacji potwierdzona została w trakcie badania zrealizowanego przez Uniwersytet SWPS, nad którym nadzór merytoryczny sprawowali specjaliści od zaburzeń snu - dr Małgorzata Fornal-Pawłowska i dr Michał Skalski oraz ekspert analizy danych - Błażej Mroziński. W badaniu skuteczności terapii uczestniczyło 284 osób, które potwierdziły problemy ze snem. Wyniki pokazały, że u osób, które stosowały aplikację terapiabezsennosci.pl jakość snu poprawiała się z tygodnia na tydzień. W ostatnim tygodniu objawy bezsenności zmniejszyły się w niej aż o 50 proc. - średni czas zasypiania, mierzony dziennikiem snu, skrócił się z 42,1 do 22,3 minut, a średni czas przebudzeń z 46 do 20 minut.

- Terapiabezsennosci.pl jest pierwszą w Polsce aplikacją medyczną, która posiada status wyrobu medycznego. Chcieliśmy jednak, aby jej skuteczność potwierdzona została również w praktyce, ponieważ to najlepsza rekomendacja dla jej potencjalnych użytkowników – mówi dr n. med. Małgorzata Fornal – Pawłowska - psycholog kliniczny oraz psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, ekspertka terapiabezsennosci.pl. Wyniki zrealizowanego przez nas badania potwierdziły jej skuteczność. Aż 81 proc. badanych oceniło korzystanie z aplikacji jako pomocne i bardzo pomocne w poprawie ich snu – dodaje Fornal – Pawłowska.  

Aplikacja medyczna – nowy wymiar benefitów pozapłacowych

Rynek aplikacji, służących monitorowaniu, czy poprawie stanu zdrowia, rozwija się bardzo dynamicznie. Ich popularność może zrewolucjonizować system benefitów pozapłacowych. Zwłaszcza, że już dzisiaj pracodawcy dostrzegają nowe potrzeby swoich pracowników. Świadczą o tym wyniki raportu EY HR Organizacja pracy w czasie pandemii. Wynika z nich, że w czasie pandemii około 20 proc. pracodawców wycofało z systemu benefitów pozapłacowych ofertę kart sportowych, a ponad 5 proc. nie dofinansowuje już posiłków. Na znaczeniu zyskały zaś rozwiązania związane ze zdrowiem psychicznym oraz well-being. Aż 21 proc. uczestniczących w badaniu firm deklarowało, że w ofercie skierowanej do pracowników znalazły się konsultacje psychologiczne - telefoniczne lub online . Przypuszczać można, że oferta ta będzie sukcesywnie rozbudowywana, a jednym z jej filarów mogą stać się aplikacje medyczne, które opracowywane są przez ekspertów, specjalizujących się w leczeniu danego schorzenia, zawierają metody, które dzięki badaniom naukowym zyskały status tak zwanych złotych standardów (czyli leczenia pierwszoplanowego na dany problem). 

- System benefitów pozapłacowych przestał być tylko miłym dodatkiem do podstawowego wynagrodzenia. W ciągu kilkunastu miesięcy pracodawcy przekonali się, że potrzebują rozwiązań, które realnie odpowiadają na potrzeby pracowników. I chociaż okoliczności tych zmian były trudne, to zapoczątkowały one swego rodzaju rewolucję, której filarem będzie holistyczne podejście do potrzeb pracowników. Wydaje się, że naturalną konsekwencją tych zmian będzie włączenie do systemu benefitów aplikacji medycznych, zwłaszcza tych stosowanych w terapii bardzo powszechnych dolegliwości, np. bezsenności – komentuje dr n. med. Małgorzata Fornal – Pawłowska - psycholog kliniczny oraz psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, ekspertka terapiabezsennosci.pl. 

News