close
SCRIPTOO
AppINFOR PLINSTALL

Cushman & Wakefield w walce o talenty

John Siu, Managing Director w firmie Cushman & Wakefield w Hongkongu w wywiadzie dla serwisu „Human Resources online” zauważa, że w czasie pandemii procesy rekrutacji były bardzo utrudnione. Uważa, że po pandemii wcale nie będzie łatwiej.

- Kiedy pandemia ustanie, a gospodarka zacznie się poprawiać, najbardziej utalentowani pracownicy zaczną rozważać znalezienie nowej pracy, a firmy uruchomią dużą liczbę procesów rekrutacyjnych. Wojna o talenty będzie zacięta – twierdzi John Siu, dyrektor zarządzający Cushman & Wakefield w Hongkongu.

Mając to na uwadze, firma Cushman & Wakefield przeanalizowała politykę motywatorów finansowych i pozafinansowych oferowanych do zatrzymywania i motywowania talentów. Mimo, że w zeszłym roku pandemia mocno uderzyła w firmę, wszyscy pracownicy otrzymali pełną premię. Ponadto John Siu i jego zespół zdecydowali się na zapewnienie podwyżek wynagrodzeń dla pracowników. Mimo to Siu zdaje sobie sprawę, że pracownicy potrzebują od pracodawcy dużo więcej niż tylko samych zachęt finansowych. 

- Dla nas ważne jest, aby oprócz pewności, że oferujemy konkurencyjne wynagrodzenie, nasi współpracownicy czuli się w firmie jak w domu, tworzyli poczucie przynależności do pracy, kultywowali pozytywną kulturę firmy oraz wzmacniali zróżnicowaną i inkluzywną kulturę – mówi Siu.

Więcej przeczytasz tutaj 

News