close
SCRIPTOO
AppINFOR PLINSTALL

Młodzi chcą stabilizacji i bezpieczeństwa w pracy - wyniki badania

Niemal połowa młodych Polaków dostrzega negatywny wpływ pandemii na swoją karierę zawodową – wynika z badania „Młodzi Polacy na rynku pracy” przeprowadzonego przez PwC, Well.hr i Absolvent Consulting.

W minionym roku studenci doświadczali zdalnego studiowania, izolacji społecznej, ograniczonych możliwości odbywania praktyk i staży, trudności ze znalezieniem pierwszej pracy oraz z wdrożeniem się do niej podczas lockdownu. Trudno się zatem dziwić, że aż 48,7% z nich uważa, że pandemia wpłynęła negatywnie na ich szanse zawodowe, przy czym blisko 17% jest zdania, że ma obecnie zdecydowanie mniejsze możliwości. 32,9% młodych nie dostrzega wpływu pandemii na swoją sytuację, natomiast 1/5 uważa, że ma obecnie większe możliwości.

Wzrasta waga stabilnego zatrudnienia - 77,5% ankietowanych docenia je bardziej niż pracę na własny rachunek. Mając do wyboru różne miejsca zatrudnienia, młodzi wybierają firmy o stabilnej pozycji: 25% z nich swoją przyszłość chętnie związałoby z pracą w korporacji, a 21% - w małym lub średnim przedsiębiorstwie. Pandemia sprawiła też, że dużo więcej młodych ludzi zwraca uwagę na rodzaj kontraktu z pracodawcą – 74% badanych wybrałoby dziś umowę o pracę. To wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. W niespokojnym świecie rośnie potrzeba bezpieczeństwa zatrudnienia.

Więcej o badaniu przeczytasz w raporcie "Młodzi Polacy na rynku pracy 2021" 

News