close
SCRIPTOO
AppINFOR PLINSTALL

Jak podejść do pracy hybrydowej

Rozmowa z Tiną Sobocińską, menedżerką Programu Studiów Podyplomowych SWPS: Strategiczne Projektowanie Pracy Hybrydowej i Nowoczesnych Biur

Jesteś menedżerem programu pierwszych w Polsce studiów podyplomowych SWPS na temat pracy hybrydowej. Skąd taki pomysł?

O studiach pomyślałam wiosną tego roku pod wpływem wielu rozmów z osobami, zaangażowanymi w projekty wewnętrzne w firmach, często nazywane: Future of Work, Workplace of the Future, Office of the Future. Najczęściej są to osoby z racji swoich funkcji zaangażowane przez przeprowadzenie swoich organizacji przez kryzys pandemii (procedury anty COVID-19 od marca 2020, sztaby kryzysowe) i dzisiaj zajmujące się przygotowaniem biur na powroty i zmiany ich funkcji w kolejnych latach. Eksperci HR, HR BP, BHP, administracji, Real Estate, zakupów i zewnętrzni doradcy, konsultanci i projektanci wnętrz. 

Rozmowy potwierdziły wielką potrzebę połączenia kropek, czyli zbudowania holistycznej wiedzy jak podejść do pracy hybrydowej i jej odbicia w naszych biurach. Każda firma, która decyduje się na hybrydę w modelu pracy, wypracowuje swoje własne podejście - od proporcji: praca zdalna - praca w biurze, po decyzje, jaki scenariusz będzie obowiązywał w konkretnej organizacji. Czy wszyscy będą pracować tak samo, a może będą 2-3 scenariusze np. Remote first, Mix i Office first? Tutaj jest wiele zmiennych, które trzeb brać pod uwagę. Poza tym ważna dzisiaj jest wiedza o trendach, możliwościach i warunkach, jakie wpływają na środowisko pracy każdego z nas - korzystanie z neuronauki, psychologii, socjologii pracy czy ergonomii. Wiedza o trendach, technologiach i opcjach do wykorzystania w ramach projektowania przestrzeni, zarówno biurowej, jak i tej w domu, ale też zarządzania tak wielowątkowym projektem, całą zmianą w firmie i oczywiście kosztami biur.

Ten program to wszystko obejmuje i zapewnia znakomitych wykładowców, praktyków i ekspertów biznesu, nauki, konsultingu w tym obszarze.

Studia startują w październiku, a część firm już ogłosiła powroty do biur i pracę hybrydową. W czym może więc pomóc ten program w najbliższym roku?

To bardzo dobre pytanie. Patrząc na rynek w Polsce, część firm rozpoczęło swoje doświadczenie z pracą hybrydową. Tym organizacjom studia mogą pomoc w doskonaleniu tego podejścia i uzupełnieniu, jeżeli o czymś nie pomyślały wcześniej lub napotkają rafy w swoim doświadczeniu.

Są też firmy, które jeszcze nie określiły swojego modelu pracy albo będą go weryfikowały, np. chcą widzieć pracowników w biurze, a okaże się, że pracownicy nie chcą wracać lub zmieniają pracodawcę i rozpoczyna się walka z rotacją. Wtedy zgodnie z zasadą, że nigdy nie jest za późno, program studiów może pomoc zaprojektować pracę hybrydową od podstaw i przeorganizować biuro.

Trzecia grupa uczestników studiów to ci, którzy myślą długoterminowo i chcieliby rozwijać swoje kompetencje w tym obszarze, a może w przyszłości podjąć się roli Workplace Managera? Jestem pewna, że takie role są doceniane w dużych firmach i w branży doradczej.

Studia podyplomowe to ogrom wiedzy, a jaki jest plan na jej praktyczne zastosowanie?

W naszym programie studiów praktyka będzie bardzo silnym filarem obok holistycznej i bardzo interaktywnie podanej przez wykładowców wiedzy. Uczestnicy otrzymają „toolbox” do projektowania pracy hybrydowej i nowoczesnych biur. Będą mogli sami decydować, które z nich praktycznie zastosować w swojej firmie.

Poza tym nasi studenci będą w ramach studiów realizowali projekty metodami agile i design thinking. Dodatkowo w ramach pigułek inspiracji będą mieć spotkania z ekspertami z Polski i zagranicy z możliwością zadawania im pytań i budowania z nimi networku na przyszłość. Będziemy też odwiedzać nowoczesne biura, które wdrożyły podejście Activity Based Working i słuchać o ich historiach na miejscu w takich firmach jak m.in. Microsoft czy Grupa Żywiec. 

Co trzeba zrobić, żeby dostać się na studia?

Zapraszam na stronę SWPS studia podyplomowe Strategiczne Projektowanie Pracy Hybrydowej i Nowoczesnych Biur. Tam znajduje się opis programu, sylwetki znakomitych wykładowców, warunki uczestnictwa i bardzo przyjazny formularz aplikacyjny. Rekrutacja trwa, liczba miejsc ograniczona, zapraszam serdecznie! Już mamy plan na pełną inspiracji inaugurację zajęć! Jako menedżer programu zapewniam wysoką jakość, przemyślany flow zajęć i kontakty z wykładowcami i inspiratorami, które będą wartością dodaną na lata! 

 

News