close
SCRIPTOO
AppINFOR PLINSTALL
tocTable of Contents
clearHide
EKSPERT RADZI
nr 1»Personel i Zarządzanie

Gwiazda czy team

Spór o to, kto jest ważniejszy – zespół czy jego największa gwiazda – toczy się od dawna. W zasadzie każde zjawisko można opisać tak, aby podkreślało bądź rolę indywidualności, bądź współpracującej grupy. Walter Isaacson, autor autobiografii Steva Jobsa, napisał w swojej książce „Innowatorzy”, że już w połowie XIX wieku pisarz Thomas Carlyle wyraził opinię, że historia świata jest niczym innym jak biografią wybitnych jednostek, na co Herbert Spencer, filozof i socjolog, odpowiedział teorią podkreślającą rolę sił społecznych. A więc kogo hołubić, o kogo bardziej dbać? Kiedy zatem gwiazda, a kiedy zespół są ważniejsi dla naszej organizacji.
Posiadanie gwiazdy w zespole to wydawałoby się idealna sytuacja dla każdego szefa. Ma mocne ogniwo, na które zawsze może liczyć. Dzięki niemu założone plany są realizowane, często z nadwyżką. Gwiazda działa także na zespół motywująco, jest dla innych dobrym przykładem, że plan można wykonać, a budżet zrealizować. Zespół niewątpliwie korzysta na jej obecności, jednak pod pewnymi warunkami – że...

  • Dorota Jurzysta
    AuthorDorota Jurzysta
    Praktyk biznesu z ponad 15-letnim doświadczeniem w kierowaniu spółkami prawa handlowego (CEO, prezes zarządu). Obecnie specjalizuje się w doradztwie partycypacyjnym w obszarze formułowania, planowania i wdrażania strategii rozwoju, przeprowadzania zmian oraz zwiększania efektywności biznesowej firm.