close
SCRIPTOO
AppINFOR PLINSTALL
tocTable of Contents
clearHide
TEMAT NUMERU
Nr 10»Personel i Zarządzanie

Pokaż mi, jak zwalniasz

Brak umiejętności efektywnego zwalniania pracowników niesie ze sobą wiele strat dla każdej ze stron tego procesu. Dla pracodawcy to obniżenie efektywności działania czy wzrost kosztów funkcjonowania, dla pozostałych zatrudnionych spadek morale i utrata zaufania do firmy. Na swoim wizerunku i autorytecie traci menedżer, który nie potrafi przejść profesjonalnie przez ten proces, i przede wszystkim pracownik, który ostatecznie zostaje zwolniony. Ale tym negatywnym skutkom można zapobiec. Trzeba tylko dobrze przygotować się do rozstania z pracownikiem.
Menedżerowie różnych szczebli mają problem ze zwalnianiem. Zatrudnianie wzbudza pozytywne i energetyczne emocje, takie jak radość i entuzjazm: „Rozwijamy się”, „Mamy na pokładzie nowe osoby”. Zwalnianie przeciwnie, skutkuje emocjami, które trudno się przeżywa – smutek, rozczarowanie, złość. „Coś poszło nie tak”, „Musimy ograniczać koszty”, „Nie spełnił oczekiwań”. Często w takiej sytuacji...

  • Piotr Kolmas
    AuthorPiotr Kolmas
    Specjalizuje się we wdrażaniu zmian i kształtowaniu przywództwa w organizacjach. Partner zarządzający firmy doradczej GrupaYak.