Menedżerowie czują sens

Liderzy mają bardzo wysokie poczucie sensu tego, co robią zawodowo – niezależnie od poziomu stanowiska, płci czy wielkości firmy. Jeśli chodzi o realizację zawodowych ambicji, zdecydowana większość badanych (81 proc.) stwierdziła, że dobrze realizuje się w swojej pracy, ale już tylko niespełna co piąty lider (17 proc.) uznał, że bardzo dobrze. Znacznie częściej taką deklarację składali właściciele, prezesi i członkowie zarządu (55 proc.), rzadziej dyrektorzy (14 proc.) czy kierownicy (8 proc.).

– Co ciekawe, bardzo dobrze realizujących się liderów dwa razy częściej można znaleźć w dużych i małych firmach niż w średnich. Na taki rozkład wyników badania mogą wpływać dwa istotne komponenty samorealizacji liderów – dobre warunki pracy, z których znane są duże firmy oraz silne poczucie wpływu, które można odnaleźć w małych organizacjach. Jeśli zaś przyjrzymy się odpowiedziom kobiet i mężczyzn, okaże się, że najwyższe poczucie spełnienia w pracy dużo częściej niż panie (13 proc.) odczuwają panowie (21 proc.) – mówi Dominik Pieczewski, ekspert Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów odpowiedzialny za badanie.

Zarząd z większą energią niż dyrektorzy i kierownicy

Ponad połowa liderów (58 proc.) ocenia poziom swojej energii w pracy jako wysoki, a co dziesiąty (11 proc.) jako bardzo wysoki. Największe pokłady energii znajdujemy u właścicieli firm, prezesów i członków zarządu (45 proc.). To ogromna różnica w stosunku do dyrektorów oraz kierowników, wśród których bardzo wysoki poziom energii wskazało odpowiednio zaledwie 5 i 8 proc. badanych.

– Trudno też nie dostrzec, że mniej więcej co trzeci ankietowany (31 proc.) określa swój poziom energii w pracy jako średni. Pogłębione analizy – w podziale na sektory – wskazały zaś, że wyższy poziom energii częściej odczuwają menedżerowie w branży usługowej i produkcyjnej, niż w handlu. Częściej także w dużych i małych firmach niż w średnich – podobnie jak było to w przypadku bardzo wysokiej oceny poziomu osobistej realizacji w pracy – dodaje Dominik Pieczewski z GFKM.

Większość bez problemów natury psychologicznej

Zdecydowana większość badanych (82 proc.) twierdzi, że w ostatnich latach nie doświadczyła problemów natury psychologicznej. Równocześnie co siódmy menedżer (14 proc.) przyznaje, że miał problemy z napięciami, lękami, obniżonym nastrojem, trwającymi dłużej niż miesiąc. Z tego rodzaju problemami nieco rzadziej niż mężczyźni (15 proc.) mierzą się kobiety (12 proc.)

– W praktyce coachingowej i trenerskiej obserwuję większe zainteresowanie tematyką emocji i świadomością, że dbanie o dobrostan ma wpływ na absencję czy rotację w firmie, ale również na zaangażowanie i chęć wiązania się z firmą na dłużej. Dbanie o dobrostan przestaje być kaprysem czy modą – staje się codziennością. Aby wspierać poczucie sensu pracy, warto dbać o zaspokajanie potrzeb liderów w zakresie autonomii, rozwoju kompetencji, partnerskich relacji oraz przekonania, że podejmowane działania mają korzystny wpływ na innych – podsumowuje Beata Bednarczyk, trenerka i coach GFKM.

News