Dzień przyjemności w pracy – nowe wydarzenie w kalendarzach HR

Przyjemności codzienności – to hasło marki Pluxee, które przejawia się nie tylko w misji, celach oraz ofercie produktowej, ale także poprzez działania wewnątrzfirmowe, adresowane do pracowników. Zainicjowanie Dnia przyjemności w pracy wpisuje się w strategię ukierunkowaną na employee experience. Służy również szerzeniu świadomości i stanowi inspirację dla pracodawców i świata HR, by raz w roku celebrować takie święto, ale praktykować na co dzień, dbając o potrzeby pracowników i pozytywną atmosferę pracy. 

Dlaczego Dzień przyjemności w pracy? 

- Przyjemność jest składową dobrostanu, jednak w natłoku codziennych zobowiązań czy z powodu braku czasu często spychamy ją na dalszy plan. Zapominamy, by zadbać o siebie, odkładamy na później ulubione formy odpoczynku, zainteresowania, spotkania, drobne codzienne przyjemności, które poprawiają nasz komfort i sprawiają nam radość. Niesłusznie, ponieważ mają one ogromny wpływ na nasze samopoczucie, są odpowiedzią na różne potrzeby i wywołują pozytywne wrażenia i emocje, jak zadowolenie, spokój czy wdzięczność – wylicza Katarzyna Turska, dyrektorka HR w Pluxee Polska. – Przyjemności kojarzone są przede wszystkim z życiem prywatnym, jednak w sferze zawodowej również odgrywają ważną rolę. Wiążą się z kreatywnością, radością, integracją zespołu, dobrą energią i wpływają na zwiększenie zaangażowania. Mogą być również jednym z elementów przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Warto dbać o to, by miejsca pracy były miejscami pełnymi życzliwości, doceniania, z pozytywną atmosferą i wspierającą kulturą organizacyjną. Uprzyjemnianie, umilanie pracy oznacza też wdrażanie korzystnych nawyków i rozwiązań, które ułatwiają wykonywanie obowiązków, pozwalają przełamywać rutynę, przeciwdziałać znużeniu i zmęczeniu. W efekcie wpływa to na samopoczucie, motywację i efektywność zatrudnionych. 

Dzień przyjemności ma być okazją do zadbania o siebie, doceniania codziennych rytuałów i małych radości, ale też przypomnieniem, jak ważne jest tworzenie przyjemnej, wesołej atmosfery w miejscu pracy i sprawianie, by praca dawała zadowolenie, pozwalała na zachowanie balansu i godzenie różnych potrzeb. W obecnych, wymagających czasach, gdy tak wiele mówi się o wypaleniu zawodowym i zjawiskach typu quiet quitting nabiera to szczególnego znaczenia. 

Kiedy obchodzić Dzień przyjemności w pracy?

- Jako Pluxee będziemy celebrować ten dzień 14 lutego. Wydarzenie to połączymy z naszą coroczną tradycją – walentynkową pocztą doceniania. Zawsze cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. Dzięki niej pracownicy mogą anonimowo lub imienne przesyłać miłe słowa,docenienia, podziękowania, życzenia i pozdrowienia dla osób z zespołu, współpracowników, współpracowniczek. Inicjatywa ta będzie jednym z elementów Dnia Przyjemności, który wypełni też wiele innych aktywności – opowiada Katarzyna Turska. 

Pluxee zachęca, by Dzień przyjemności w pracy organizować zimową porą. Zmęczenie, spadek energii i nastroju, brak słońca, wyczekiwanie wiosny i letnich aktywności – to idealny pretekst do tego, by wprowadzić do nużącej codzienności pozytywne akcenty. To także szansa na integrację zespołu i zachęta do powrotu do biura, jeśli praca odbywa się głównie zdalnie lub w modelu hybrydowym. 

Jak celebrować przyjemności codzienności?

Przyjemność ma różne wymiary i odcienie, dlatego sposobów ma celebrację tego święta może być wiele. Przyjemności wiążą się z realizowaniem hobby, twórczością, wykonywaniem aktywności, które dają poczucie sensu i sprawczości. Przyjemność społeczna oznacza rozmowy, spotkania, poczucie doceniania, akceptacji, bycie wysłuchanym. Są też przyjemności kulinarne, sportowe, muzyczne, kulturalne i wiele innych. Właśnie dlatego w biurze Pluxee, 14 lutego, do dyspozycji pracowników będą różne strefy przyjemności i wiele atrakcji. W godzinach pracy będzie można skorzystać z profesjonalnego masażu, wziąć udział w zabawach i grach integracyjnych, quizach muzycznych, konkursach tanecznych, warsztatach kreatywno-artystycznych czy zajęciach sportowych. Na wellbeing składają się różne elementy, również związane z dbaniem o zdrowie mentalne, dlatego w ramach wydarzenia zorganizowane zostaną także warsztaty dotyczące budowania odporności psychicznej. Pracownicy wspólnie stworzą również mapę przyjemności, która będzie na co dzień przypominać im o tym, co dla nich ważne, wartościowe i radosne. Biurową scenerię wypełnią kolory i akcesoria typu leżaki i hamaki – bo przyjemnie jest przełamywać codzienną rutynę, zmieniając aranżację i tworząc w lutym letni klimat. Na pracowników czekają nagrody, niespodzianki i przede wszystkim duża dawka humoru i energii. Dla liderów może być to również kolejna okazja do zatrzymania się, nieformalnych rozmów z zepołem, docenienia pracownika i przekazania mu prezentu, który wzmocni motywację. 

Pluxee planuje rokrocznie celebrować taki dzień, zapraszając pracowników do współtworzenia tego święta. Po wydarzeniu podzielą się oni swoimi obserwacjami, opiniami i pomysłami. 

- Poprzez Dzień przyjemności chcemy zwrócić uwagę, że warto na co dzień być uważnym i dostrzegać różne mikromomenty, kreować liczne okazje do doceniania, robienia czegoś dobrego dla siebie i innych oraz dbać o przyjemną stronę życia i pracy. Świętujmy raz w roku, ale praktykujmy na co dzień. Tak, by stało się to zdrowym nawykiem i naturalną postawą – podsumowuje Katarzyna Turska. 

News