Nie tylko umiejętności techniczne. Na co zwracają uwagę rekruterzy IT?

Sektor IT jest w Polsce jednym z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki. Generuje 8 proc. PKB. Polscy specjaliści pracują nie tylko dla przedsiębiorstw obecnych nad Wisłą, ale także świadczą swoje usługi na zasadzie nearshoringu i offshoringu. Oznacza to, że z ich pracy korzystają zarówno firmy z innych krajów europejskich, jak i państw bardziej odległych, położonych na innych kontynentach. Sukces Polaków polega przede wszystkim na specjalizowaniu się w szerokim spektrum technologii – od popularnych, aż po niszowe – jak również w odpowiednim wykształceniu oraz bogatym doświadczeniu. Ale to nie wszystkie elementy, które są istotne dla rekruterów.

Kandydat idealny? Kluczowa jest elastyczność

Praca w IT wiąże się z pewnego rodzaju dynamiką. Projekty ewoluują, a napotkane problemy wymagają kreatywnych rozwiązań. Dlatego firmy poszukują pracowników, którzy wykażą się elastycznością poznawczą, czyli szybko dostosują się do zmieniających się warunków. Konieczne jest także nieszablonowe, oryginalne podejście. Pracodawcom zależy na tym, by spełniać oczekiwania klientów i stale zwiększać swoją atrakcyjność, ponieważ sektor dynamicznie się rozwija i z roku na rok powstaje coraz więcej konkurencyjnych podmiotów oraz produktów.

„Samotne wyspy” mogą mieć ciężej

Choć wielu postrzega pracę specjalistów IT, zwłaszcza programistów, jako mocno samodzielną, wręcz niezależną od obowiązków pozostałych członków firmy, w praktyce wygląda to zgoła inaczej. Umiejętność pracy w zespole jest niezwykle istotna w branży technologii informacyjnej. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy mogą chcieć dowiedzieć się więcej o doświadczeniu kandydata właśnie w kontekście współpracy zarówno z osobami z tego samego działu, jak i innych departamentów. W przypadku projektów międzynarodowych szczególnie ważna jest umiejętność kooperacji z zespołami zagranicznymi. To nie tylko dowód na znajomość języka obcego, ale i odnalezienia się we współpracy z osobami o innej kulturze czy stosowanych praktykach. Odpowiedni kandydat to taki, który wykazuje zatem przystępność, śmiałość w nawiązywaniu relacji pracowniczych oraz gotowość do dzielenia się swoimi propozycjami, jak i czerpania z wiedzy i doświadczenia innych.

Trzeba chcieć więcej

Chociaż słowo „rozwój” jest na rynku pracy nagminnie odmieniane przez wszystkie przypadki, bynajmniej nie traci na aktualności. Jak już wspomniano, IT jest niezwykle dynamiczną branżą, zatem poszerzanie swoich umiejętności to jeden z najważniejszych gwarantów zatrudnienia w niej i potencjalnego awansu. Rekruterzy są najbardziej pod wrażeniem kandydatów, którzy przejawiają zainteresowanie nowinkami technicznymi, są chętni do uczestnictwa w kursach, mają pomysł na dalsze kroki swojej kariery. IT to nie tylko ich praca, ale i hobby, które skłania do czytania branżowych newsów i bycia na bieżąco.

Jak widać, sektor technologii informacyjnej otwarty jest na… otwartych. Osoby, które posiadają bogate portfolio i wiedzę potwierdzoną certyfikatami bądź dyplomami, powinny być również przystosowane do pracy w zmieniających się warunkach, nastawione na rozwiązywanie problemów oraz mocno komunikatywne. Dzięki tym cechom praca w jednym z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki może być dla nich zwiastunem wielkiego sukcesu.

ITDS Polska - jeden z liderów outsourcingu inżynierów IT, uznany przez Financial Times jako jedna z najszybciej rozwijających się firm w Europie oraz wyróżniony nagrodami Forbesa "Diamond Award" i "Poland's Best Employer", jak również tytułem Great Place to Work.

News