Inwestycje w pracowników i kulturę organizacyjną - dobre praktyki w branży healthcare

Jak pokazują badania, że aż 78% firm w Polsce wprowadziło w 2023 roku nowe formy benefitów, z czego 52% zwiększyło swoje budżety na ten cel o ponad 20%. Co więcej, 65% pracowników deklaruje, że dostęp do szerokiego wachlarza benefitów ma znaczący wpływ na ich zadowolenie z pracy, a 47% wskazuje, że takie inicjatywy stanowią kluczowy czynnik przy wyborze pracodawcy. Te dane wyraźnie pokazują, że troska o pracowników staje się priorytetem, a inwestycje w rozwój osobisty i wellbeing przynoszą wymierne korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom. Jednak na rynku pracy liczą się nie tylko benefity. Badania wskazują, że 92% pracowników uznaje kulturę organizacyjną firmy za ważny aspekt. Zdaniem respondentów do najistotniejszych elementów praktyk wewnętrznych prowadzonych przez pracodawcę należą styl komunikacji (78%) oraz atmosfera w pracy (70%) .

Trend dotyczący coraz większej dbałości o dobrostan pracownika jest obecny również w branży healthcare. Firmy stawiają na dbanie o potrzeby pracowników, a jednocześnie zapewnianie im szerokich i indywidualnych możliwości rozwoju. Wdrażane przez przedsiębiorstwa inicjatywy i programy przyczyniają się do budowania silnej, zintegrowanej organizacji, której priorytetem jest rozwój osobisty i zawodowy jej pracowników.  

Rozbudowany model wsparcia rozwoju pracowników

Dla pracowników atutem jest, gdy firma aktywnie wspiera swoją kadrę w awansowaniu na wyższe stanowiska. Dla firmy Fresenius Kabi Polska kluczowym elementem budowania ścieżki rozwoju jest partnerstwo. Ważne jest zaangażowanie zarówno pracownika, jak i jego przełożonego. Istotną rolę odgrywa również firma, która powinna tworzyć możliwości rozwoju dla wszystkich swoich pracowników. Fresenius Kabi stosuje w tym celu model 70/20/10, który jako pierwsi opisali w swojej książce Michael M. Lombardo i Robert W. Eichinger. Zakłada on, że 70% sukcesu w rozwoju zawodowym wynika z nauki poprzez realizację nowych zadań i zdobywanie doświadczenia, 20% to nauka od innych współpracowników, a 10% to udział w szkoleniach. Jak to wygląda w praktyce? Aż 70% procesu rozwoju odbywa się poprzez aktywne zaangażowanie pracowników w interdyscyplinarne projekty. Takie podejście pozwala im na praktyczne wykorzystanie i doskonalenie posiadanych kompetencji, a także zdobywanie nowych umiejętności. Pracownicy mają również możliwość wcielania się w rolę trenera i mentora, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Drugim kluczowym elementem (20%) jest rozmowa rozwojowa, podczas której wspólnie z przełożonym pracownik wyznacza cele rozwojowe i tworzy plan ich realizacji. Istotny jest również regularny feedback od przełożonego, a także możliwość pozyskania informacji zwrotnej od współpracowników w ramach feedbacku 180 stopni.

Pozostałe 10% to usystematyzowana nauka w ramach cyklu warsztatów i sesji coachingowych. Ich celem jest przygotowanie uczestników do pełnienia funkcji menedżerskich zgodnie ze standardami firmy. Szkolenia skupiają się na rozwijaniu kompetencji z zakresu świadomego przywództwa, a także przekazują efektywne metody zarządzania zespołem i procesami. 

Matcha z Prezesem? Dlaczego nie!

Balans pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym oraz dobrostan psychiczny i fizyczny to elementy, które wpływają pozytywnie na nastrój, otwartość, zaangażowanie oraz kreatywność pracowników, zwiększając ich motywację i zaangażowanie w pracę. Fresenius Kabi promuje równowagę między pracą a życiem prywatnym, zapewniając hybrydowy tryb pracy oraz wspierając swoich pracowników poprzez możliwość dofinansowania aktywności sportowych. Dawka ruchu zapewniana jest pracownikom także w trakcie pracy – chętni mogą uczestniczyć m.in. w zajęciach jogi, które raz w tygodniu odbywają się w biurze. Pracownicy mogą w nich uczestniczyć zarówno stacjonarnie, jak i z własnych domów. Dodatkowo firma oferuje pracownikom aż 5 kategorii benefitów – komfort, zdrowie, rozwój, relacje, finanse – zawierających 35 różnych opcji, z czego 14 dostępnych jest również dla rodzin pracowników.  

Celem firmy jest tworzenie nieformalnego, swobodnego klimatu, w którym pracownicy będą się czuli naturalnie i nieskrępowanie, także w relacjach z przełożonymi i zarządem firmy. Jedną z inicjatyw, które temu służą, jest program „Matcha z Maciejem”. W ramach tego projektu prezes firmy Maciej Chmielowski spotyka się z pracownikami różnych działów firmy, by rozmawiać w swobodnym tonie zarówno o sprawach zawodowych, jak i zupełnie niezwiązanych z pracą. Rozmowy są nagrywane w formie podcastów i publikowane w wewnętrznych kanałach komunikacyjnych firmy. 

Fresenius Kabi, poprzez różnorodne działania wewnętrzne, buduje atmosferę zaufania wśród swoich pracowników. Firma stawia na tworzenie otwartego i zaangażowanego zespołu, co bezpośrednio przekłada się na pozytywne nastawienie do pracy. Potwierdza to motto pracodawcy: „Podstawa to Postawa".

- Kształtowanie kultury organizacyjnej opartej na szacunku, równym traktowaniu i otwartej komunikacji jest podstawą zaangażowanych i zadowolonych pracowników. Nasze starania zostały docenione w postaci certyfikatu TOP EMPLOYER, który jest ogromnym wyróżnieniem i jednocześnie zachętą do kontynuowania budowania silnej organizacji – podsumowuje Anna Kamińska, Manager ds. HR i Członkini Senior Managementu Fresenius Kabi Polska.

Autentyczność, wpływ oraz bezpieczeństwo przyszłości

– Firma Fresenius Kabi Polska wyróżnia się swoim podejściem do rozwoju i dobrostanu pracowników – mówi Anna Kamińska. – Nasza oferta rozwojowa to nie szablon, a starannie dobrane aktywności, odpowiadające na indywidualne potrzeby i cele pracownika na danym stanowisku. Stawiamy na praktyczne budowanie umiejętności, wspierane działaniami edukacyjnymi, takimi jak szkolenia, wewnętrzne projekty cross-funkcyjne, czy kursy specjalistyczne. Odpowiedni dobór narzędzi rozwojowych jest możliwy głównie dzięki cyklicznym rozmowom rozwojowym między managerem a pracownikiem. Dobra rozmowa rozwojowa nie koncentruje się na ocenianiu pracownika, a na dialogu o trudnościach, wyzwaniach, sukcesach i niepowodzeniach. Realizujemy nasze podejście do rozwoju pracowników łącząc dwie perspektywy: rozwiązań systemowych i indywidualizacji. To, co najbardziej cieszy, to fakt, że poczucie wpływu m.in. na własny rozwój, to element, który zdaniem naszych pracowników wyróżnia nas na tle innych pracodawców. 

News