Znamy prokobiece firmy roku 2024

Ponad 100 organizacji ubiegało się w tym roku o statuetkę Równowaga 2024 i tytuł Prokobiecej Firmy Roku. Nagrody w 4 głównych kategoriach jury przyznało Miastu st. Warszawie, fundacji Ashoka, CPL Jobs i MSD Polska. Finał konkursu odbył się podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Równowaga to inicjatywa popularyzująca działania na rzecz równości i przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy. – Nowoczesna kultura organizacyjna zakłada, że człowiek ma różne potrzeby w zależności od płci, wieku czy sytuacji rodzinnej i to nie czyni go gorszym pracownikiem. Wręcz przeciwnie – różnorodność zespołu często przekłada się na jego siłę, wszechstronność i efektywność. Pod warunkiem, że pracodawca tę różnorodność szanuje – podkreśliła Joanna Maliszewska-Mazek, dyrektorka projektów Kulczyk Foundation. Konkurs powstał z inicjatywy Dominiki Kulczyk i jej fundacja prowadzi go wspólnie z Konfederacją Lewiatan i Stowarzyszeniem Kongres Kobiet, w partnerstwie Instytutu Badań Strukturalnych i Fundacji Share the Care. 

Nadia Winiarska, ekspertka Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę na to, że nierówności na rynku pracy hamują zawodowy rozwój kobiet i dodaje: - Konkurs Równowaga wyróżnia pracodawców, którzy są świadomi tych wyzwań i podejmują działania wzmacniające pozycję kobiet oraz włączające je w proces decyzyjny. To firmy i instytucje stawiające na różnorodność i sprawiedliwość społeczną, które przyczyniają się do realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn oraz osiągnięcia rzeczywistej równowagi w obszarze ekonomicznym.

Przedstawione w formularzach konkursowych działania na rzecz równości płci w miejscu pracy są analizowane przez grono ekspertek i ekspertów, a narzędzia zmapowane w tym procesie pozwalają tworzyć rekomendacje dotyczące rozwiązań organizacyjnych i działań służących zapewnieniu prawdziwej równości kobiet i mężczyzn w miejscach pracy. Upowszechnianie dobrych praktyk to bardzo ważny komponent tej inicjatywy. W zgłoszeniach oceniane były mechanizmy równości, rozwój i szkolenia, równowaga praca-dom, płace oraz zdrowie. – Tworzenie równości w miejscu pracy nie jest jednorazowym działaniem – to proces, który wymaga zaangażowania na każdym poziomie. Konkurs Równowaga i jego laureaci pokazują, że realne zmiany w zakresie równości płci są możliwe, gdy organizacje podejmują konkretne działania. Każda firma, organizacja czy instytucja, niezależnie od wielkości, może mieć realny wpływ na kształtowanie bardziej sprawiedliwego rynku pracy – podkreśla Alicja Wejdner ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Nagrodę główną w kategorii Firmy powyżej 100 pracowników otrzymała MSD Polska Sp. z o.o. To firma farmaceutyczna, która m.in. odnotowuje udział kobiet w zarządzie i radach nadzorczych na poziomie 60%, prowadzi aktywne działania w zakresie równości wynagrodzeń poprzez m.in. coroczne przeglądy płac, publikacje widełek płacowych oraz uwzględnianie pracowników w trakcie długich nieobecności w przeglądzie wynagrodzeń. Dodatkowo organizacja prowadzi szerokie działania na rzecz zdrowia menstruacyjnego i menopauzalnego oraz różnorodności zespołów angażując w to m.in. partnerów społecznych.

Nagrodę główną w kategorii Firmy zatrudniającej poniżej 100 pracowników otrzymała CPL Jobs Sp. z o.o. To firma rekrutacyjna, która posiada strategię DEI (diversity, equity and inclusion), w ramach której wszyscy pracownicy, poza celami operacyjnymi, muszą uwzględnić cel z zakresu DEI. CPL Jobs prowadzi szerokie działania w zakresie równości płac poprzez m.in. regularne audyty oraz uwzględnianie podwyżek dla kobiet wracających z urlopów rodzicielskich w razie zmiany widełek. W firmie wprowadzono politykę Balance Time, która pozwala na wdrożenie elastycznego czasu pracy oraz grupę Fertility Matters, której jednym z założeń jest m.in. wypracowanie rozwiązań i rekomendacji dotyczących płodności oraz zdrowia mężczyzn i kobiet.

Nagrodę główną w kategorii NGO otrzymała Fundacja Ashoka, która w swojej działalności buduje inkluzywną kulturę również poprzez wprowadzanie wymagań z zakresu DEI. Organizacja prowadzi kompleksowe działania w obszarze zdrowia menstruacyjnego, zapewniając m.in. urlop menstruacyjny oraz opublikowała raport na temat jego wpływu na dobrostan osób pracujących. W fundacji wdrożone zostały m.in. polityka przeciwdziałania dyskryminacji, molestowaniu seksualnemu i mobbingowi oraz transparentne możliwości awansu. Organizacja przeprowadza również audyt płac na poziomie globalnym oraz posiada siatkę wynagrodzeń regularnie dostosowywaną do wynagrodzeń rynkowych, a także deklaruje brak luki płacowej. 

Nagrodę główną w kategorii Instytucji państwowych otrzymał Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Jury doceniło obszerne działania w zakresie polityk i mechanizmów równości. W ratuszu przyjęto m.in. Plan Równości Płci, politykę różnorodności społecznej oraz standardy równego traktowania. Pracownicy mają możliwość elastycznej organizacji pracy oraz skorzystania z wolontariatu pracowniczego. Miasto bada skorygowaną lukę płacową. W urzędzie działa również Warszawska Rada Kobiet, której celem jest m.in. opiniowanie działań podejmowanych w zakresie równości czy analiza polityki miasta pod względem potrzeb kobiet.

Wręczono także wyróżnienia w każdym z kluczowych dla zachowania równowagi obszarów. 

Polityka i mechanizmy równości: Uniwersytet Gdański za konsekwentne wprowadzanie mechanizmów, procedur oraz polityk równościowych, m.in. Plan Równości Płci, raport „Kobiety w nauce” oraz nacisk na uwzględnianie perspektywy kobiet w badaniach naukowych. 

Rozwój i szkolenia: Orange Polska za konsekwentne wspieranie ambicji zawodowych kobiet w branży, która tradycyjnie jest uznawana za męską, m.in. poprzez programy rozwojowe Liderki Razem i Hi-Tech Girls oraz projekt "Maker Woman".

Równowaga praca-dom: KRUK S.A. za konsekwentne wspieranie rodziców w łączeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych oraz działania edukacyjne w tym obszarze, w tym dwa poradniki – dla osób pracujących i dla przełożonych. 

 Płace: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę za zainicjowanie raportu płacowego dla 14. organizacji pozarządowych w Polsce i cykliczne analizy wynagrodzeń. W organizacji obliczana jest skorygowana i nieskorygowana luka płacowa, a siatka płac udostępniana jest wszystkim osobom zatrudnionym.

Zdrowie: DHL Parcel Polska Sp. z o.o. za zaangażowanie się w obszar zdrowia menstruacyjnego i menopauzalnego oraz powołanie stanowiska Chief Wellbeing Officer, które dba o zdrowie i dobrostan pracowników, a także za wspieranie wysyłek materiałów menstruacyjnych dla potrzebujących kobiet.

Konkurs nie tylko promuje zaangażowanie w osiągnięcie szeroko rozumianej równości płci w pracy, ale może stanowić również źródło inspiracji. Firmy i instytucje mogą się wzajemnie wspierać i czerpać ze swoich inicjatyw pozytywne wzorce. Ubiegłoroczna edycja zaowocowała podręcznikiem Na drodze do równowagi. To przewodnik, który krok po kroku pokazuje, jak firma może wdrażać kolejne usprawnienia, by traktować pracowniczki i pracowników równo i etycznie. Można go bezpłatnie pobrać ze strony rownowaga.org.pl.

News