Czy kobiety mają trudniej na rynku pracy? Zdania są podzielone, jeżeli jednak na spokojnie przyjrzymy się temu tematowi to biorąc pod uwagę fakt, że kobiety menstruują, noszą ciążę, opiekują się dziećmi, a następnie przechodzą przez okres menopauzy to czyż to nie może być "lekkim utrudnieniem"? Nie, nie oznacza to, że są one mniej produktywne! Oznacza jednak, że są takie dni, czy takie okresy czasu w trakcie których kobietom może być troszkę trudniej ... szczególnie, jeżeli wtedy nie spotykają się ze zrozumieniem swoich przełożonych czy współpracowników.
Poniżej kilka wybranych praktyk z rynku, któe wspierają kobiety:
✳️ Firma Enel-med dołączyła do akcji „Różowa skrzyneczka” prowadzonej przez fundację pod tą samą nazwą i udostępniła swoim pracownicom w firmowych toaletach środki higieniczne (podpaski, tampony). Fundacja „Różowa skrzyneczka” walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym, zabiega o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.
✳️ Marka odzieżowa PLNY LALA wprowadziła płatny urlop menstruacyjny już w 2020 r. Podobne rozwiązania funkcjonują też w agencjach kreatywnych More Bananas i BE7, w firmie Your KAYA, w Centrum Cyfrowym, u producenta gier – firmy GOG, w firmach Ashoka Poland i Spadiora. Każdej osobie menstruującej przysługuje co miesiąc jeden dzień wolny od pracy. Skorzystanie z płatnego urlopu menstruacyjnego nie wymaga żadnych formalności, wystarczy zgłosić nieobecność przełożonemu tego samego dnia rano. W Ashoka Poland dzień wolny przysługuje także pracownikowi, który musi wesprzeć osobę menstruującą w swojej rodzinie/gospodarstwie domowym.
✳️ Pierwszą firmą, która wdrożyła urlop menstruacyjny było Nike (2007).
✳️ W australijskim funduszu emerytalnym Future Super kobiety mają do wykorzystania sześć dni wolnego w roku – można je wziąć i „na okres” i z powodu menopauzy.
✳️ Hiszpania jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził urlop menstruacyjny. Kobietom w tym kraju przysługuje co miesiąc 3-dniowe zwolnienie menstruacyjne. W sytuacjach szczególnych nawet 5-dniowe. W Japonii urlop menstruacyjny funkcjonuje już od 1947 r. Bez przeszkód można też z niego skorzystać m.in. w Indonezji, Korei Południowej oraz na Tajwanie.
✳️ W Volkswagenie w ramach programu „Przyszła Mama” kobiety w ciąży mają możliwość indywidualnego ustalenia godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy.
✳️ Przyszłe mamy w firmie Wedel mogą korzystać z wysokospecjalistycznych badań, które obejmują m.in. USG genetyczne, Test Pappa i USG 4D. Mają też do dyspozycji specjalne miejsca parkingowe.
✳️ Colliers International oferuje ciężarnym pracownicom mniejszy wymiar czasu pracy przez trzy miesiące ciąży przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia.
✳️ W zakładach produkcyjnych Grupy Nowy Styl zostały wyodrębnione pokoje odpoczynku i pierwszej pomocy dla pracujących kobiet w ciąży i karmiących mam. Mają w nich zapewnione poczucie intymności i bezpieczeństwa.
✳️ Firma Mars zapewnia kobietom w ciąży specjalne torby na laptopa na kółkach, a w kompleksie biurowo-fabrycznym w Sochaczewie oferuje im dogodnie położone miejsca parkingowe.
✳️ Firma NUTRICIA zapewnia kobietom w ciąży specjalistyczną opiekę lekarską, dostęp do szkoły rodzenia oraz opieki okołoporodowej. Dofinansowuje poród rodzinny, pomaga w uzyskaniu miejsca w szpitalu i pokrywa koszty porodu w sali o podwyższonym standardzie, pobytu w sali poporodowej oraz znieczulenia.
Więcej na temat dobrych praktyk firm wspierających kobiety na różnych etapach życia można znależć w raportach well.hr